Proč máme problémy s kanalizací na Masarykově ulici 2281

Již několikrát se vyskytly problémy s ucpanou kanalizací na této adrese. Povolané čistící vozidlo Vodovodů a kanalizací v HB závadu odstranilo. Osádka vozu se vyjádřila, že používání kanalizace je naprosto nevhodným způsobem a proto k tomuto problému stále dochází. Do kanalizace jsou splachovány odpadky větších rozměrů, igelitové pytlíky, zbytky potravin a v neposlední řadě velké množství celulózových ubrousků. Tento odpad do kanalizace nepatří a po nasáknutí vodou zvětší objem a způsobí špatný odtok splaškových vod. K tomu se ještě přidává poměrně nízký spád do kanalizace městské a tím pádem se odtok ucpe.

Bytové družstvo v současné době hodnotí situaci a došlo k závěru, že v odtokové šachtě na zahradě domu musí být zhotovena čerpací stanice, která bude odvádět splaškové vody do městské kanalizace tlakem. Po provedení této akce se nesmí do kanalizace dostat druh odpadu výše uvedený, jinak dojde k ucpání čerpacích vrtulek a spálí se motor čerpadla.

Dále zastupitelstvo BD projednalo, že zhotovení čerpací stanice bude financováno z fondu oprav domu. V případě, že dojde k nějakému poškození nebo ucpání čerpacích vrtulek, bude již oprava považována za následek nedbalosti obyvatel. Bytové družstvo nebude vyšetřovat viníka, ale provede rozúčtování ceny opravy na jednotlivé byty a bude požadovat platbu v hotovosti od nájemníků.

Plán práce na rok 2021

Po dokončení omítky na Žižkově ulici mohou konečně začít probíhat akce v řádném režimu údržby a oprav. Na tento rok představenstvo BD plánuje zhotovení plochy pro stání vozidel v Šubrtově 2423, dále opravu komínů na tomto domě. Dále se plánuje oprava plotu v Mírovce 55,56, výměna sklepních oken v Haškových sadech 2299 a Masarykova 2281. Dále je nutné na Masarykově 2281 provést zhotovení čerpací stanice na kanalizaci. Další práce mimo plán budou probíhat v rámci údržby domů při vyskytnutí se závad na domech.

Odvoz odpadu

Od 1.4.2021 město Havlíčkův Brod upravuje svoz odpadů ve městě. Pravidelné svozy se nyní až na výjimky budou provádět v termínu jednou za 14 dnů místo každotýdenního svozu. Prosíme proto nájemníky o vhodnou manipulaci s odpadem, aby nedocházelo k nepořádku kolem popelnic. K tomu samozřejmě patří i třídění odpadů do vyčleněných kontejnerů v barevném provedení pro jednotlivý odpad.

Představenstvo BD se neztotožňuje s touto úpravou a byl zaslán dopis místostarostovi města Stejskalovi

Dobrý den pane místostarosto,

jmenuji se Michal Valenta a jsem předsedou Bytového družstva. Naše družstvo vlastní jedenáct bytových domů se třinácti vchody, ve velké většině umístěné nedaleko obchodního domu Alej. Naše domy čítají sto osmnáct bytových jednotek.

Zastupitelstvo města odsouhlasilo s platností k 1.4.2021 v katastru města čtrnáctidenní svoz odpadu, s výjimkou velkých sídlišť.Týká se to tedy i našich domů.Týdenní svoz odpadu byl naprosto vyhovující a dostačující.Až do 1.dubna.Od té doby se hromadí odpadky kolem přeplněných popelnic, a to nejen kolem nich. Zvýšil se nadměrně zápach a to si nedokážu představit, jak to bude vypadat v letních měsících. Odpadky se sypou z přeplněných popelnic a lákají hlodavce, s jejichž výskytem se pravidelně naše družstvo potýká. Necháváme provádět deratizaci našich pozemků pravidelně v jarních a podzimních měsících, tedy v cyklu 2x ročně.Ve vlastním zájmu a z vlastních prostředků, i když si myslím, že je to věc veřejná. Zaznamenal jsem v posledních třech týdnech i skutečnost, že někteří občané se příliš nevzrušují plnými popelnicemi a pytle s odpadem klidně vhazují do žlutých kontejnerů na tříděný odpad nebo modrých na papír.V tom případě nemá třídění smysl, nebo se případně vše prodraží. Obyvatelé města, kteří třídí odpad ho třídit budou i nadále.A ti, kteří netřídí, toto opatření nepřevychová.

Nařízení města je značně diskriminační. Zvýhodňuje jednu část obyvatel před druhými.Není možné, aby někdo platil poplatek za službu jako druhý, i když je služba vykonávána v polovičním cyklu. Je rozdíl 52 svozů ročně nebo 26 svozů ročně ve čtrnáctidenním cyklu.Tuto věc budu ještě projednávat s právní zástupkyní Bytového družstva a zvolíme společně další postup.

Volení zastupitelé města jsou ve funkci kvůli tomu, aby zajistili správný chod města. Pokud na to nezbývá peněz, musí se pečlivě zvážit, kam směřovat dotace a jiné investice města. Máme krásné náměstí, ale je nepřípustné, aby se v přilehlých ulicích povalovaly odpadky z přeplněných popelnic po zemi.

Věřím, že se najde jiné řešení, jak ušetřit peníze z rozpočtu města, aby nemuselo docházet k dalším stížnostem v tomto směru.

                                                            S pozdravem Michal Valenta, předseda BD

Zde uveřejňujeme odpověď místostarosty na vyjádření Bytového družstva s nesouhlasem ke změně odvozu odpadu

Dobrý den pane Valento,
je mi opravdu líto, že změnu svozu odpadů vnímáte tímto způsobem. Cena, kterou za likvidaci odpadu platíme, je počtem svozů ovlivněna minimálně. V tomto případě nemůžeme hovořit ani o úspoře peněz. Skutečně naši popeláři nesedí díky této změně na šatně a nepopíjejí kafíčko. Veškerá tato uspořená práce se přesunula na svoz kontejnerů na separovaný odpad, kde už dlouhodobě docházelo k jejich přeplňování. Stáli jsme před rozhodnutím, zda koupit další popelářské vozidlo a zaměstnat další lidi, případně násobně zdražit odpad, anebo jít ozkoušenou cestou jiných měst např. Jihlava a Chotěboř. Ani zde a v jiných obcích, které 14 denní svážení odpadů aplikují několik let nedochází ke zhoršení hygienické situace kolem kontejnerů, pokud se však občané chovají odpovědně. Snažíme se udržet cenu odpadu na současné úrovni.
Často slyším argument, že se jedná o stoprocentní zdražení. To bychom, ale museli začít vybírat dvojnásobek dnešní platby, anebo bychom od vás museli svážet polovinu odpadů. Ani jeden z těchto případů nenastal, odpadů zřejmě produkujete přibližně stejně a platba se nezdražila, pouze Vám je odpad odvážen jednou za čtrnáct dní. Chápu, že na první pohled se může zdát, že svoz 52/rok o proti  26/ rok = zdražení o 100%. Město však neplatí na skládce za počet vývozů, ale za množství odpadu, které tam dovezeme. Tímto krokem se donutí část obyvatel k většímu třídění a tím pak může nastat úspora, která nám však sotva pokryje nové náklady na skládkování, které na města od nového roku uvalil stát změnou zákona o odpadech. 
Jenom pro ilustraci kolik nás odpadové hospodářství stojí. Reálnou skutečností doloženou výsledky hospodaření v předchozích obdobích je, že platby místního poplatku od občanů (14,5 mil. Kč/rok) stačí zhruba na 40% celkových finančních výdajů (37 mil. Kč) na provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Rozdíl financuje obec z jiných finančních zdrojů, které pokud by nemusely být vydány na řešení komunálních odpadů od občanů, mohly být směrovány na zvelebení veřejných prostranství, opravu a výstavbu komunikací, chodníků, školských objektů nebo na financování jiných obecně prospěšných funkcí a statků. Nebude-li zvoleného cíle snížené produkce směsného komunálního odpadu (dále jen SKO) na občana dosaženo, bude muset obec přistoupit k výraznému zvýšení sazby místního poplatku za provoz systému. Při každém vhozu SKO do popelnice nebo odložení objemného odpadu na sběrný dvůr bychom měli mít na paměti že „co si vyhodíme, to si také zaplatíme“ a snažit se objem vyhozeného SKO snižovat.
Z důvodů dlouhodobé ekonomické a finanční udržitelnosti provozování městského systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů je nezbytné postupně snížit produkci směsného a objemného komunálního odpadu z dnešních 324 kg/občan/rok na cílových 200 kg/občan/rok, které nám nařídil stát. Pokud toto nezvládneme, tak nás čeká zdražení řádově o 40-50%. Nejvhodnějším způsobem, jak uvedeného cíle dosáhnout, je usměrnit občany v tvorbě SKO a angažovat je na zvýšení separace druhotných surovin.
S přáním všeho dobrého
Zbyněk Stejskal místostarosta města Havlíčkův Brod

Členská schůze 2021

Vážení družstevníci,

nadále pokračuje krizová situace s pandemií v ČR. Z tohoto důvodu nelze svolat členskou schůzi našeho Bytového družstva. Zveřejňujeme zde zprávu o hospodaření družstva. Dále touto cestou upozorňujeme, že chod bytového družstva je stále zajištěn. Probíhající akce jsou kontrolovány představenstvem a v případě potřeby, případně zájmu nakouknout do zprávy o hospodaření BD a vyjádřit se k ní, je možné se dohodnout na návštěvě v kanceláři BD.

Výroční členská schůze 2021

   Schůze se nekonala, z důvodu pandemie.

  1.  Zpráva o hospodaření za rok 2020

      Počáteční stav fin. prostředků k 1.1.2020                                        3229          v tis. Kč

PŘÍJMY:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        v tis.

Nájemné 311-1 2549
Zálohy na opravy od vlastníků 311-2 72
Náhrady od vlastníků 311-3 84
Pojistná událost Kooperativa        588 42
Mimořádné výnosy           668 15
Další čl.vklad 3
Nájem z prádelny                       602                                     0,6

            Celkem příjmy                                                                                  2766     v tis.Kč                                                                                

VÝDAJE:

                                                                                                                                   v tis.

Údržby bytového fondu 2265
Správa 570
Vodné 556
Elektrika, komíny, další služby 161
Daň z nemovitosti 38
Pojištění 37
Zaplac.zálohy el.,vodné 16
Vrácené přeplatky nájmu v roce 2020 pojistná událost Kooperative     688 98 42
Celkem výdaje 3783

Zůstatek fin. prostředků k 31.12.2020                                         2212     v tis. Kč 

      Hospodářský výsledek za rok 2020 činí :  -15721,64  Kč

       a bude uhrazen z nerozděleného zisku minulých let.

      5.   Práce a rozsáhlejší opravy, provedené v r. 2020

                                                                                                                                            v tis.

Oprava omítky čp.371 ul. Žižkov 1139
Mont.přístřešku na vchod.dveře čp.55,56 44
Výroba a mont.skepních okének čp.55,56 33
Vložkování komínů čp.2373/7, 2296/13    33                                                     
                                                        
   
   
   
   
   
   
  1. Předpokládaný plán prací na rok 2021

                                                                                                                                           v tis.

Vložkování komínů v domech, kde ještě není provedeno 150
Oprava komínových těles čp.2281,2423,2452,2296 100
Sklepní okénka čp.2281, 2299 75
Oprava komínů čp.2423, parkoviště dvůr čp.2423 50
Nový plot čp.55,56 podřezy dalších domů čp.2452,2299,2300 další náklady na opravy dle potřeby a finančních možností 250

 Akce havarijního charakteru budou  probíhat dle potřeb. Výsadba daší zeleně na pozemky BD dle finančních možností.

7.    Čerpání nákladů na opravy a údržbu v r. 2020

čp. BD NÁHRADY NÁKLADY CELKEM v tis.
Mírovka 55,56 138305 0 138305
Žižkov 371 1160699 726778 1887477
Havlíčkova 2216 22186 0 22186
Masarykova 2281 26623 1076 27699
Masarykova 2296 28457 8973 37430
Hašk. Sady 2299 24407 3660 28067
Hašk. Sady 2300 8933 1710 10643
Husova 2373 30822 0 30822
Šubrtova 2423 22627 575 23202
Šubrtova 2452 21327 1464 22791
Šubrtova 2489 31412 4368 35780
celkem 1515798 748604 2264402
PŘÍJMY POUŽITÉ NA ÚHRADU NÁKL. NA OPRAVY A ÚDRŽBU
     
Z nájmu 1515798  
Náhrady vlast.,druž. 748604  
Bytový fond celkem 2264402  
     
K 31.12.2020 byl stav dlouhodobé zálohy na opravy  171 298,50                     
     

Náklady na správu BD byly pro rok 2020 plánovány ve výši   539   tis. Kč,

skutečnost byla  570  tis. Kč. Na úhradu vynaložených nákladů na správu byly použity

tyto finanční prostředky:

Vybrané poplatky za správu          539  tis. Kč

Z ostatních příjmů bylo uhrazeno    31  tis. Kč

Pro rok 2021 jsou plánovány provozní náklady BD ve výši   539 tis.Kč.

Tyto náklady budou hrazeny následovně:

Správní poplatky                               539 tis  Kč

Případná ztráta hospodaření Bytového družstva v roce 2021 bude uhrazena z nerozděleného zisku z minulých let.